Film

Bazy danych time-series w monitoringu usług podczas Atmosphere Shuttle #03!

Trochę o rozwiązaniach bazodanowych typu InfluxDB, różnych frontendach do rysowania wykresów, a na dokładkę o użyciu statystyki i algorytmów anomaly-detecion do wykrywania problemów. W tym ostatnim punkcie będzie trochę o narzędziach, które ostatnio wypuścił Twitter.

Zapraszamy na wystąpienie Mariusza Gila podczas Atmosphere Shuttle #03 w Warszawie!

Film

Chmura dla mikrousług podczas Atmosphere Shuttle #03!

Kilka ostatnich lat to czas kształtowania się wszechobecnego trendu mikrousług. Od monolitycznych systemów robiących wszystko przeszliśmy do budowania usług, które mogą się mieścić w kilkuset liniach kodu. Developerzy mogą zmienić lub dodać nową funkcjonalność w kilka godzin nie ingerując bezpośrednio w działanie reszty środowiska. Co więcej, w dużej organizacji mogą to robić setki razy dziennie.
Jak wspierać tak szybkie i małe zmiany? Dostarczać potrzebnych zasobów co najmniej tak samo szybko?
Wirtualizacja? Niemutowalne serwery? Unikernele? Kontenery?
Co dostaniemy od tych rozwiązań? Jakie mają wymagania i ograniczenia? Czego musimy się nauczyć?

Polecamy wystąpienie Kamila Chmielewskiego z allegro.tech podczas Atmosphere Shuttle #03 w Warszawie!

Film

Continuous Delivery podczas Atmosphere Shuttle #02!

Jak na pewno pamiętacie, na początku roku zorganizowaliśmy serię devopsowych spotkań w trzech miastach Polski: w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie – było to niejako preludium do Atmosphere Conference, która miała miejsce w połowie maja. Na łamach naszego bloga prezentowaliśmy już nagranie wystąpienia Maćka Lasyka, teraz przyszedł czas na publikację pozostałych prelekcji! Na pierwszy ogień idzie sesja o Continuous Delivery z Atmosphere Shuttle #02 we Wrocławiu. Możemy też zdradzić, że gdy tylko zakończymy montaż, będziemy również publikować materiały wideo z samej Atmosphere Conference. Będzie się działo i do zobaczenia! :)

 

 

 

Film

Maciek Lasyk o DevOpsie podczas Meetupu Atmosphere Shuttle #01!

Niedawno zorganizowaliśmy serię spotkań Meetup w całej Polsce – tematem był oczywiście DevOps. Frekwencja była znakomita, wymiana wiedzy niezwykle intensywna a zadowolenie prelegentów i uczestników było dokładnie takie jak sobie wymarzyliśmy, czyli ogromne :) Jednym słowem – było ekstra! W przyszłości jeszcze nie raz będziemy się spotykać pod szyldem Atmosphere Shuttle więc gorąco polecamy dołączenie do naszej grupy Meetup a poniżej możecie zobaczyć wystąpienie Maćka Lasyka z Lumesse/Fedora Project podczas historycznego, pierwszego Atmosphere Shuttle.

Tak swoją drogą, wybieracie się na Atmosphere Conference? Widzimy się w Krakowie już 18 maja!

 

docker
Film

Podstawy Dockera – wideo tutorial

Docker to jedno z tych narzędzi, które zrobiło zawrotną karierę w ostatnich latach – do tego stopnia, że dla wielu osób na hasło „DevOps” pierwszym skojarzeniem jest właśnie Docker. Czym więc jest ten słynny Docker? Wikipedia definiuje go jako:

„(…) narzędzie, które pozwala umieścić program oraz jego zależności w lekkim, przenośnym, wirtualnym kontenerze, który można uruchomić na prawie każdym serwerze z systemem Linux”

Jeżeli jesteś zainteresowany Dockerem to gorąco polecamy serię doskonałych tutoriali wideo od LearnCode.academy na YouTube’ie!

Untitled
Film

Atmosphere Conference 2015 już niedługo!

Atmosphere Conference 2015 zbliża się wielkimi krokami – do otwarcia konferencji pozostał niewiele ponad miesiąc (spotykamy się w Krakowie, w Hotelu Forum w dniach 18-19 maja).

Gdy przygotowania do największej w Polsce konferencji w całości poświęconej DevOps idą pełną parą,  to warto się na chwilę zatrzymać i powspominać zeszłoroczną edycję. Możemy tylko zdradzić, że w tym roku będzie jeszcze lepiej. Do zobaczenia! :)

Untitled
Film

Wyzwania mobile dla współczesnej Sieci

Zapewne jesteś świadomy rywalizacji, jaka obecnie rozgrywa się pomiędzy aplikacjami i stronami internetowymi, ale czy wiesz jakie to przynosi wyzwania dla całego Internetu? Dwie zupełnie różne filozofie korzystania z Sieci i jej zasobów oraz zmiany wywoływane przez obecność urządzeń mobilnych – wszystko wytłumaczone i omówione przez Maximiliano Firtmana podczas Atmosphere Conference 2014!